Gå til sidens indhold

Udvalg og netværk

Gældsstyrelsens advokatpanel

Gældsstyrelsen har etableret et panel af advokater, som påtager sig opgaven som kurator i de sager, hvor det offentlige er konkursrekvirent. Advokatpanelet er blandt andet etableret for at øge gennemsigtigheden og deltagerkredsen, når Gældsstyrelsen samarbejder med advokater i konkurssager.

Gældsstyrelsens advokatpanel omfatter advokater fra retskredse i hele landet. Advokaterne i panelet er inddelt i grupper efter den/de retskreds(e), de har forretningssted i.

Udvælgelsen af advokater til indstilling som kurator i konkursboer, hvor de offentlige er kreditor, vil som udgangspunkt ske efter tur blandt advokaterne i den relevante retskreds. Det er de lokale driftscentre, som står for udvælgelsen af advokaterne. Der vil fra central side løbende blive ført tilsyn med udvælgelsen af advokaterne samt med bobehandlingen.

Du kan finde navnet på en advokat i panelet under den enkelte retskreds nedenfor.

Du kan søge mere information om en advokat i panelet på Advokatnoeglen.dk.

Hvis du har spørgsmål eller andre henvendelser om Gældsstyrelsens advokatpanel, er du velkommen til at kontakte fuldmægtig Daniel Thumilaire-Muhs på telefon 72 37 23 42 eller chefkonsulent Nanna Elm Bille Adamsen på telefon 72 37 40 79.

Jylland

  • Aalborg retskreds

    Andersen, Lars Munch
    Andersen, Hans Christian
    Braad, Anders
    Buur, Tim Rosenkrantz
    Bødstrup, Finn
    Ehlert, Søren
    Hansen, Lars Møgelvang
    Henriksen, Ulrik Andreas
    Hyllested, Rune
    Jacobsen, Hanne Bruun
    Kjeldsen, Carsten
    Krogsgaard, Malene
    Mark, Jacob
    Mortensen, Christian Løth
    Nørgaard, Casper
    Olesen, Jan Toft
    Nielsen, Marie Skjelbo
    Pedersen, Mikkel Anker
    Pontoppidan, Jens
    Storvang, Hans Peter
    Studsgaard, Jesper
    Toft, Laurits
    Tolborg, Anders

  • Aarhus retskreds

    Andersen, Torben Korsager
    Bastholm, Flemming
    Bech, Jan
    Bredtoft, Rune
    Buttenschøn, Per
    Ejlersen, Henrik
    Elbrønd, Morten
    Elkjær, Henrik Thørring
    Frederiksen, Boris
    Guldberg, Vibe Marlene Hougaard
    Grøngaard, Lars
    Hasselbalch, Trine
    Hauschildt, Jørgen
    Hollesen, Erik
    Jensen, Henrik Steen
    Jørgensen, Birgitte
    Larsen, Kristian Haagen
    Løgsted, Mikkel Winther
    Madsen, Christian Jul
    Malmkjær-Pedersen, Christian
    Moltke-Leth, Marie-Louise
    Mouritsen, Kim
    Møller, Kristian G.
    Nomanni, Keld
    Nygaard, Morten Moltke
    Sabbah, Tony
    Schmidt, John Sommer
    Simonsen, Tommy
    Skalts, Lisa
    Søgaard-Nielsen, Ole
    Sølling, Jacob Christian
    Westmark, Søren Hammer
    Voldby, Flemming

  • Esbjerg retskreds

    Aamann, Niels Rud
    Dueholm, Søren Christian
    Laigaard, Erik
    Larsen, Dan B.
    Larsen, Kasper Stjernegaard
    Makholm, Jørgen
    Munch, Corna Levin
    Nielsen, Stefan
    Norlén, Mogens

  • Herning retskreds

    Bangsgaard, Jens Holm
    Bastholm, Flemming
    Hansen, Claus Steen
    Jensen, Flemming
    Juul, Martin Plum
    Munch, Corna Levin
    Pedersen, Jens Erik
    Sørensen, Sune Bækgaard

  • Hjørring retskreds

    Bech, Jens Henrik
    Bech, Jonas Houkjær
    Braad, Erik
    Ehlert, Søren
    Hyllested, Rune
    Jacobsen, Hanne Bruun
    Jørgensen, Palle Møller
    Madsen, Karsten
    Mark, Jacob
    Mejlholm, Simon
    Pedersen, Mikkel Anker
    Sørensen, Erik Bo
    Willadsen, Henrik

  • Holstebro retskreds

    Andersen, Jes
    Bering, Christopher
    Bjerre, Preben
    Dalsgaard, Kristian
    Klausen, Claus M.
    Knudsen, Ole Møller
    Korsgaard, Bjarne Rosbjerg
    Schmidt, Anders Jessen
    Schousgaard, Jacob
    Tinggaard, Henrik

  • Horsens retskreds

    Frederiksen, Søren Hedegaard
    Jensen, Tom
    Jensen, Claus Winther
    Jespersen, Ole Møller
    Krath, Torben
    Lauridsen, Martin Høj
    Madsen, Johnny Henrik
    Mæhlisen, Jakob Brunse
    Sørensen, Marianne
    Topp, Janus Holst

  • Kolding retskreds

    Aamann, Niels Rud
    Aarup, Bjarne
    Brandt, Mads Michael
    Bøtcher, Rikke Licht
    Danielsen, Mads
    Frederiksen, Birgitte Harregaard
    Hansen, Michael E.
    Jørgensen, Jan Bruun
    Jørgensen, Steen
    Lauridsen, Martin Høj
    Moritzen, Henning
    Pedersen, Flemming Hartvig
    Petersen, Bjarne Lindrum
    Plum, Anders Hvidberg
    Rask, Thomas
    Seehausen, Tine

  • Randers retskreds

    Dueholm, Lars Berg
    Hansen, Lars Møgelvang
    Husum, Niels Ole Busk
    Malmkjær-Pedersen, Christian
    Moltke-Leth, Marie-Louise
    Mouritsen, Kim
    Møller, Kristian G.
    Nejrup, Line
    Olesen, Jan Toft
    Petersen, Mads
    Steffensen, Jørgen Lindhardt

  • Sønderborg retskreds

    Baungaard, Jesper
    Dreyer, Erik
    Jepsen, Jens
    Kolte, Anders Tourlin
    Krabbe, Jens Christian
    Larsen, Kasper Stjernegaard
    Nauheimer, Lars
    Niss, Palle
    Nygaard, Søren
    Østerby-Jørgensen, Stefan

  • Viborg retskreds

    Andersen, Jes
    Bering, Christopher
    Ejlersen, Henrik
    Frederiksen, Lars Ole
    Frederiksen, Søren Hedegaard
    Jensen, Karsten Cronwald
    Jensen, Tom
    Jørgensen, Birgitte
    Knudsen, Ole Møller
    Krath, Torben
    Madsen, Johnny Henrik
    Sørensen, Marianne
    Thiel, Ole

Fyn

  • Odense retskreds

    Borum, Niels
    Bøtcher, Rikke Licht
    Dühr, Jens Jacob
    Hansen, Jesper
    Jørgensen, Jan Bruun
    Jørgensen, Steen
    Knudsen, Nis Stemann
    Moritzen, Henning
    Lindegaard, Søren Bernhard
    Lundkvist, Tue
    Nielsen, Carl
    Nielsen, Morten Bjerregaard
    Pedersen, Flemming Hartvig
    Petersen, Morten Einshøj
    Plum, Anders Hvidberg
    Rask, Thomas
    Rasmussen, Lars
    Raunholt, Malene
    Rønnov, Lene Schøn
    Schmidt, Anders Jessen
    Seehausen, Tine
    Sommerlund, Mads
    Sørensen, Verner

  • Svendborg retskreds

    Aagaard, Jess
    Kromann, Mads B. K.
    Moritzen, Henning
    Olsen, Claus
    Pedersen, Flemming Hartvig
    Rønnov, Lene Schøn
    Seehausen, Tine
    Svendsen, Hans Lindstrøm
    Sørensen, Verner 
    Vestergaard, Michael Nordtorp

Sjælland og øer

  • Helsingør retskreds

    Bengtsen, Lissen A.
    Clemmensen, Mette Rude
    Cramer-Kam, Mads
    Drachmann, Anders
    Gottlieb, Jens Sand
    Hansen, Søren
    Hansen-Nord, Morten
    Mortensen, Gitte Wichmann
    Roed, Anders

  • Hillerød retskreds

    Andersen, Jens Robert
    Christiansen, Thomas Torre
    Clemmensen, Mette Rude
    Drachmann, Anders
    Hansen, Søren
    Hansen-Nord, Morten
    Happe, Gunvor Sundgaard
    Hornsleth, Henrik
    Krusell, Agnete Brus
    Langeberg, John Christian
    Quedens, Phillipp
    Skjernov, Esben
    Slatcher, Daniel
    Varberg, Ronnie

  • Holbæk retskreds

    Holt, Karsten
    Jørgensen, Finn
    Levin, Anders Gintberg
    Machenhauer, Finn
    Vestergaard, Ole

  • Nykøbing Falster retskreds

    Ammentorp, Morten
    Egholm, Mariann Jørn Hansen
    Jensen, Morten
    Lindsten, Rasmus
    Pedersen, Bent Ellegård
    Stuckert, Lars

  • Næstved retskreds

    Andersen, Brian Hebel
    Andersen, Lene Merethe
    Colstrup, Thomas
    Digens, Albert Juul
    Groot, Morten Jan Kirketerp
    Hvid, Annelise
    Iversen, Jens
    Klausen, Per Michael
    Kristiansen, Claus N.
    Rasmussen, René
    Sari, Gülcan
    Vistisen, Allan 
    Yandim, Fatma

  • Roskilde retskreds

    Andersen, Brian Hebel
    Brix, Carsten
    Bøgenskjold, Morten
    Groot, Morten Jan Kirketerp
    Hansen, Svend Aage Dreist
    Jakobsen, Susanne
    Jensen, Elo
    Kjær, Ole
    Klausen, Per Michael
    Kristiansen, Claus N.
    Nielsen, Morten Bjerregaard
    Nørregaard, Jeppe
    Rynkebjerg, Anders
    Sari, Gülcan
    Skov, Bjarne
    Storgaard, Søren

  • Sø- og handelsretten (Frederiksberg, Glostrup, Lyngby og Københavns retskreds)

    Adolfsen, Pierre Martin Ellegaard
    Andersson, Kristian Gustav
    Bendtsen, Anders Ole
    Borreschmidt, Philip
    Brodersen, Trine Irene
    Bülow, Christian
    Christiansen, Thomas Torre
    Derno, Rune Tandgaard
    Digens, Albert Juul
    Dueholm, Lars Berg
    Dyhr, Nicolai Christen
    Eigtved, Mette Malene
    Engstrøm, Peter-Michael Marskot
    Elmer, Christian Bendik
    Erlich-Eriksen, Ole
    Fischer, Allan
    Frederiksen, Boris
    Freinsilber, Jesper
    Gammeljord, Anne Birgitte
    Gullitz-Wormslev, Teis
    Hald, Per
    Hammer, Morten
    Hansen, Anders Holm Hammer
    Hansen, Jens Ellebjerg
    Happe, Gunvor Sundgaard
    Hartmann, Ulrich
    Haslev, Thomas Munkhøj
    Hector, Martins
    Hermann, Christopher Trier
    Holter, Mathias Juul
    Jakobsen, Morten Boe
    Jakobsen, Morten Hans
    Jakobsen, Preben
    Jensen, Christian Tornvig
    Jensen, Søren Aamann
    Jepsen, Finn
    Klein, Philip
    Knudsen, Claus Hastrup
    Krusell, Agnete Brus
    Kønigsfeldt, Anders Hoffmann
    Lagrelius, Simon
    Langgaard, Kasper Frank
    Larsen, Morten Hjortebjerg
    Larsen, Ole
    Lauritzen, Bo
    Lundin, Lotte
    Madsen, Johnny Henrik
    Madsen, Per Astrup
    Markert, Thomas
    Mathiassen, Niels Juul
    Melballe, Anders Ørskov
    Mukherjee, Piya
    Mylin, Andreas Kærsgaard
    Nielsen, Morten Bjerregaard
    Nielsen, Rasmus Hoffery
    Pedersen, Daniel Constantin Brun
    Petersen, Thomas Heering Lysholdt
    Plannthin, Morten
    Poulsen, Henrik Selchau
    Prochownik, Philip
    Roepstorff, Michala
    Räder, Maria Birkkjær
    Sanders, Henrik B.
    Sanning, Christian Dalgaard
    Schrøder-Andreasen, Sofie
    Serring, Michael
    Sjørslev, Henrik
    Skanvig, Lars
    Smith, Jacob
    Stensgård, Martin
    Tuxen, Troels
    Valdal, Kresten Mikael
    Vistisen, Allan 
    Weber, Nete
    Wittrup, Bjørn
    Zittan, Cathrine Wollenberg
    Øe, Jesper Saugmandsgaard

  • Bornholm retskreds

    Hartelius, Morten
    Sørensen, Peter Paldan
    Vang, Peter